Kiralama Koşulları

Adana Oto Kiralama Koşulları

Kiralık Araç Sürücüsü Ve Ek Kullanıcılar

Adana Car Rent A Car şirketinden kiralanan araç, yalnızca karşılıklı olarak imza altına alınan araç kiralama sözleşmesi ve aracın sizlere teslimi anında yakıt, hasar ve benzeri durumlarını ayrıntılı bir biçimde gösteren teslim tutanağında yazılı kişi veya kişiler tarafından kullanılabilir.

Söz konusu sözleşme ve teslim tutanağında belirtilmeyen diğer kişilerin kiralanmış olan aracı kullanmaları nedeniyle oluşabilecek her türlü hasarlar ve 3. kişilere verilen zararlarda hiçbir sigorta güvencesi geçerli değildir.

Kiraladığınız araca ek sürücü tanımlamak için, şubelerimiz ve iletişim hattımızla temasa geçebilirsiniz.

Bir araca en çok iki (2) adet ek sürücü tanımlanabilmektedir. Adana oto kiralama filomuzda yer alan kiralık araç grupları ve bu gruplar için geçerli minimum sürücü yaşı ve minimum sürücü belgesi yılı hakkında belirtilen koşullar sözleşmenize tanımlanacak ek sürücüler için de aynı şekilde geçerlidir.

Rezervasyonu Tarafımızdan Onaylanan Aracın Teslimat Koşullar

Rezervasyon yaptığınız aracın Adana Car tarafından onaylanarak, teslimat gününde herhangi bir aksaklık olmadan siz değerli müşterilerimize teslim edilebilmesi için kiralanan araç grubuna göre değişen aşağıda yazılı olan belgelerin tamamını ya da bir kısmını sizlerden talep edebiliriz.
 
Türkiye Cumhuriyeti Sınırlarında İkamet Eden Türk Vatandaşları İçin Gerekli Dökümanlar :
 
1.            Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamları tarafından verilen Nüfus Cüzdanı aslı
2.            Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamları tarafından verilen Sürücü Belgesi aslı
3.            Firmamızın talep etmesi doğrultusunda Adana'ya havayolu ile geldiyseniz uçak biniş kartınız veya elektronik biletiniz
4.            Aracı kiralayan kişi adına veya sözleşmede kimlik bilgileri yer alan ek sürücü adına düzenlenmiş kredi kartı veya banka ATM kartı bilgileri (kredi kartı veya ibraz edeceğiniz banka kartınız sadece yaptığınız kiralama işlemi ve süresine yönelik ödeme almak için kullanılır)
5.            İkametgah adresinizi bildiren, ilgili kuruş tarafından düzenli olarak gönderilen su, elektrik, telefon...vb fatura veya çalıştığınız kurum veya kuruluşu belgeler kimlik kartı/döküman
 
Yurtdışında İkamet Eden Türk veya Yabancı Uyruklu Kişiler İçin Gerekli Belgeler :
 
1.            Yurtdışından gelinen ülkenin yetkili makamlarınca düzenlenen resmi Sürücü Belgesi aslı
2.            Yurtdışından gelinen ülke veya Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamlarınca düzenlenen ve Türkiye'ye yeni giriş yapıldığını gösterir pasaportun aslı ve giriş damgası kontrol edilmektedir.
3.            Rezervasyon anında gönderilen elektronik bilete ait havayolu tarafından verilen uçuş kartı kontrol amaçlı olarak talep edilebilmektedir.
 
Yukarıda belirtilen teslimat şartlarının sağlanamaması durumunda kiralama yapan kişilere, araç kiralama rezervasyonları onaylanmış olmasına rağmen kiralık araç teslimi yapılmaz. Araç teslimatının eksik belge nedeniyle yapılmaması durumunda, ödeme yapıldıysa iptal ve iade şartları geçerli olup hiçbir biçimde ücret iadesi yapılmaz.

Araç Teslimatında Yakıt Durumu ve Yakıt Koşulu

Kiralık aracın teslim alındığı andaki yakıt seviyesinde iade edilmesi gerekmektedir. Eksik yakıt durumunda yapılan iadeler için eksik olan kısım kadar yakıt ve hizmet bedeli alınmaktadır. Kiralık araç iadesinde yakıtın, teslimatta olan durumundan fazla olması halinde ücret iadesi söz konusu değildir.

Farklı Şubede veya Farklı Şehirde Teslimat ve İade Koşulu

Kiraladığınız aracı farklı bir şehirde teslim almanız veya farklı bir şehirde iade etmeniz mümkündür. Mesafe ve mesafeye bağlı akaryakıt tüketimi ile hizmet bedeli baz alınarak kiraladığınız aracı teslim almak ve iade etmek istediğiniz şehirler için tek yön, hem teslimat hem de araç iade farklı şehirlerde yapılacaksa çift yön drop ücreti alınır. Kiraladığınız aracı, oto kiralama teslimat ve iade alım noktalarımız dışında farklı bir şehirde teslim almak veya iade etmek için ücretlendirme hakkında müşteri danışma hatlarımızdan size özel müşteri temsilcimizle iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

​Kiralanan Araçlarla Yurtdışına Çıkış Talepleri ve Gerekli Teminatlar

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kiralanan araçlar sadece aynı ülke sınırları içerisinde kullanılabilir. Kiralanan araçların sigortaları yurtdışında geçerli değildir. Yurtdışına kiralık araç ile çıkış yapmak için yetkili makamlardan gerekli izinlerin alınması ve aracın yurtdışına çıkışı için tarafımızdan onay belgelerinin düzenlenmesi için gerekli teminatların yatırılması yoluyla kiraladığınız araçla yurtdışına çıkabilirsiniz.

Araç Kiralama Süre Sınırı Koşulu

​Adana araç kiralama filomuzda hizmet veren araçlarımız en az 1 günlük ( 24 saat ) süreyle kiralanabilmektedir. Araç kiralama işlemlerinde süre üst sınır yoktur. İstediğiniz süre için araç kiralayabilirsiniz. 

Araç Kiralama Süresini Uzatma Koşulu 

Aracı, sözleşmede belirtilen tarihten daha uzun bir süre kullanmayı talep etmeniz halinde şubelerimiz ile temas kurarak kira süresini uzatmanız gerekmektedir.
Süre uzatma yapmadan aracın geç getirilmesi durumunda gecikme ücretleri %100 oranında zamlı olarak tahsil edilmektedir.

Araç Kiralama Süresini Kısaltma Koşulu 

Kiraladığınız aracı sözleşmede tanımlı tarihten daha erken iade edebilirsiniz. Süre kısaltma sebebiyle erken iade durumunda, şubelerimizle irtibata geçerek, geri ödeme tutarları konusunda bilgi alabilir, sözleşme tarihlerinizi değiştirebilirsiniz. Araç kiralama süresi kısaltma durumunda kiralık araç rezervasyon iptal ve değişiklik kurallarına göre kesintiler yapılabilmektedir.

No Show (Bildirimsiz Gecikme Durumu)

Rezerve ettiğiniz kiralık araç, rezervasyonda tanımlanan teslim saati itibariyle 1 saat boyunca şubelerimizde hazır olarak bekletilmektedir. Belirtilen gecikme süresi sonrası (1 saatten sonra), uçak rötar nedeniyle gecikme bildirimi yapılmaması veya şubelerimiz ile bağlantıya geçilerek her ne sebeple olursa olsun gecikme bildirimi yapılmaması nedeniyle kiralanan aracın teslim alınmaması durumunda araç garanti edilmeyecek ve rezervasyonunuz tarafımızdan bildirim yapmaksızın otomatik olarak iptal olacaktır.

Olası kişisel gecikme veya uçak rötar durumunda kiralık araç rezervasyon garantinizi kaybetmemek için müşteri danışma hattımızla irtibata geçerek gecikme bilgisi vermenizi öneririz. 

Araç Kiralama Sigortaları ve Güvencelerimiz

- Sunduğumuz sigorta teminatlarımız sezonluk fiyat ve kampanyalarımıza göre değişiklik gösterebilir.
- Araçlarımızın tamamı Türkiye Cumhuriyeti trafik kuralları gereği zorunlu trafik sigortaları yapılmış olarak kiraya verilmektedir.
 - Ayrıca oluşabilecek çift taraflı tüm hasar ve zararlara karşı araçlarımız araç kiralama firmalarına yönelik tasarlanan muhafiyetli rent a car kasko sigortaları ile güvence altına alınmıştır. Kusurlu olunan tüm hasarlar için araç bedelinin en çok %5'i oranında muhafiyet sorumluluk bedelleri uygulanmaktadır.
- Mevcut sigorta teminatlarımıza ek güvence olarak alabileceğiniz teminat tipleri aşağıda özetlenmiştir :
 
Mini Hasar Güvence Paketi : 1000 TL'ye kadar oluşabilecek tek taraflı hasarlarda (park halinde çizilme, lastik yarılmaları, cam kırılmaları... gibi) resmi tutanak veya trafik raporu olmaksızın sözlü beyan ile onarım sağlanır. Günlük teminat tutarı araç tiplerine göre değişiklik göstermektedir.
 
Muhafiyetsiz Full Rent A Car Kasko Güvence Paketi (Full Rent A Car Kasko) : Rent a car kasko poliçenize ek olarak aldığınız bu güvence paketi ile, aracınız olası tüm çift taraflı kaza ve hasarlarda tam kaskolu olarak güvence altına alınmaktadır. Muhafiyet sorumluluk bedeli tüm çift taraflı kaza ve hasarlar için ortadan kalkmaktadır.
 
Rent a car sigortalarımızın olası kaza, hasar ve zararlar için geçerli olabilmesi için, kaza başına aşağıda belirtilen belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir:

  • En yakın yetkili trafik makamlarınca düzenlenmiş olay yeri kaza tutanağı ve alkol raporu
  • Kaza sonrası araçların yerinden oynatılmadan, tarafların plakalarının ve araçlarda oluşan hasarlı bölgelerin net görüneceği şekilde çekilmiş olay yeri kaza fotoğrafları,
  • Karşı tarafın sürücü belgesi, kimlik, ruhsat ve trafik sigorta fotokopileri kesinlikle hazırlanarak ibraz edilmelidir.

 
Kiralanan aracın çalınması halinde en yakın yetkili polis merkezine başvuru yaparak, hırsızlık tespit tutanağı alınmalı ve araç anahtarı tarafımıza teslim edilmelidir. Belirtilen koşulların yerine getirilmemesi durumunda sigorta ve teminatlar geçerliliğini yitirir ve aracı kiralayan taraf sorumlu olmaktadır.

Araç Kiralama Hizmetleri Beraberinde Sunduğumuz Ek Ürün ve Hizmetlerimiz

Kiraladığınız aracınızı daha konforlu ve güvenli kullanabilmeniz için siz değerli müşterilerimize sunduğumuz ek ürün ve hizmetlerimiz aşağıda belirtilmiştir.

Puset/Bebek Koltuğu (0-2 yaş) : Stok müsaitliği doğrultusunda ücretsiz olarak müşterilerimizin kullanımına sunulur.
 
Çocuk Koltuğu (2-5 yaş) : Stok müsaitliği doğrultusunda ücretsiz olarak müşterilerimizin kullanımına sunulur.
 
Navigasyon Cihazı : Stok müsaitliği doğrultusunda ücretsiz olarak müşterilerimizin kullanımına sunulur.
 
Adrese Araç Teslim veya Adresten Araç İade Alım Hizmeti : Mesafeye göre ücretlendirilir. Ayrıntılı bilgi için Tek Yön Drop Ücretleri listemizi inceleyebilir veya irtibat telefonlarımızdan bilgi alabilirsiniz.
 
Ek Sürücü Hizmeti : 1 ek 1 asıl sürücü olmak üzere araçlarımızda maksimum 2 sürücüye kadar sigorta teminatları geçerledir. Ek sürücü hizmeti ücretsizdir.

Araç Kiralama Minimum Yaş ve Sürücü Belgesi Yılı Koşulları

Araç gruplarına bağlı olarak sigorta ve teminatların geçerli olabilmesi için minimum araç kiralama yaş ve sürücü belgesi yılı ayrıntıları tüm araçlarımızın için ilgili araç kiralama seçeneğinin sayfasında ayrıntılı olarak gösterilmiştir.

​Belirtilen kiralama yaşı ve sürücü belgesi yılı koşullarının tam olarak sağlandığının kontrol ve teslimat öncesi teyit edilmesi sürücü ve varsa ek sürücü sorumluluğundadır.

Filo Kiralama Kilometre Aşım Durumu

​Kurumsal araç kiralama işlemlerinde araçlarımız aylık 4.000 kilometre kullanım sınırlı olarak kiraya verilmektedir. Belirtilen kilometrelerin araç kiralama sözleşme süreci içerisinde sınırın üzerinde kullanımı durumunda, yapılan ekstra kilometre başına sınır aşım bedeli tahsil edilmektedir.

Ön Ödeme, Depozito, Kredi Kartı Bloke

Araç kiralama rezervasyonlarınız için Adanacar.com sizlerden hiçbir biçimde ön ödeme, depozito veya kredi kartı blokesi talep etmez. Aracınıza ait tüm ödemeler kiralık araç teslimatı anında sözleşme düzenlenerek, operasyon görevlimize havalimanı otoparkımızda ödenir.

Kiralık Araç Rezervasyon İptal ve Değişiklik Koşulları

Adanacar.com siz değerli müşterilerine güvenli ve ekonomik bir araç kiralama deneyimi yaşatabilmek için rezervasyon iptalleriniz için hiçbir koşul ve şart öngörmemektedir. Rezervasyon iptallerinizde koşulsuz iptal garantisiyle hiçbir ön ödeme yapmadan aracınızı güvenle rezerve edebilirsiniz.

Rezervasyon değişikliklerinizde aracınızı henüz teslim almadıysanız, hiçbir ek ödeme yapmadan rezervasyonunuzu iptal edebilir, istediğiniz zaman yeniden rezervasyon yapabilirsiniz. (Araç müsaitliği geçerlidir)

Aracınızı teslim aldınız ve kiralama sürenizi uzatmak istiyorsanız, sözleşme bitim sürenizden en geç 24 saat önce bildirmek koşuluyla kiralama sürenizi uzatabilirsiniz.

Aracınızı teslim aldınız ve kiralama sürenizi kısaltmak istiyorsanız, en kısa sürede rezervasyon ve satış ekibimizle irtibata geçerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Erken rezervasyon yapılarak rezerve edilen araçlarda yapılan kiralama süresi kısaltma durumunda araç kira bedeli o günün fiyatlarından hesaplama yapılarak ceza kesintisi uygulanmaktadır.

Trafik Cezaları

​Kiralamanız süresince trafik kurallarını ihlal etiğinizde oluşabilecek trafik cezaları (size tebliğ edilemeyen mobese kamera kayıtları dahil), otoban/köprü/park bedelleri kiralayana aittir. Bu cezaları zamanında ödemediğinizde, trafik/vergi dairesi tarafından araç sahibi olarak merkez ofisimize ceza tebliğ edilir ve kiralama bitmiş olsa bile daha sonra oluşan faizi ve hizmet bedeli ile sizden tahsil edilir. Lütfen cezaları zamanında ödeyerek ek faiz ve ücretleri de ödemek zorunda kalmayınız.

Önemli

Adanacar.com Adana rent a car şirketi kendi sahip olduğu ofisler dışındaki hizmet noktalarında diğer iş ortağı araç kiralama firmalarından aracı olarak oto kiralama hizmeti verebilir. Firmamız aracılığıyla, iş ortağımız firmalardan yapılan kiralamalarda, kiracı firmanın kiralama şartları geçerlidir. Fiyatlar, genel bilgiler, koşullar ve şartlar önceden bildirilmeden değiştirilebilir ve ofis lokasyonlarına göre farklılık gösterebilir. Araç kiralama web sitemiz genelinde açıklanan Adana oto kiralama fiyatları dönemsel olarak güncellenebilir, lütfen güncel fiyatlar ve şartlar için web sitemizi ziyaret edin.