Faydalı Bilgiler

Araç Kiralama Faydalı Bilgiler

Adanada araç kiralama hizmeti alıp yola çıkmadan önce işinize yarayacak, kaliteli bir yolculuk yapabilmeniz için siz değerli müşterilerimiz için hazırladığımız pratik sürüş bilgilerini okuyun, güvenle seyahat edin.

Islak Zeminde Kiralık Araç Kullanımı

Islak zeminlerde sürüş esnasında sık sık karşılaşılan olumsuz bir durum söz konusu olabilmektedir. Aquaplaning adı verilen bu durum, ıslak zeminde kiralık aracın lastiklerinin zeminle temasının kesilmesi ve aracınızın su üzerinde kayması olarak açıklanır. 

Islak asfalt zeminde kiraladığınız araç ile seyir halindeyken, yol yüzeyinde oluşan bir su birikintisi  gördüğünüzde öncelikli olarak yapmanız gereken manevra ; ayağınızı gazdan çekmek olacaktır. Bir sonraki aşamada, yumuşak fren yaparak aracın hızı arttırıp, kiraladığınız aracın ağırlığının  asfalt zemine daha fazla aktarılması sağlanacaktır. Böylelikle kiraladığınız araç ile su birikintisi üzerinde kayma durumunun önüne geçebileceksiniz.

Eğer suya girmiş iseniz, debriyaca basılarak frenin ani bir biçimde kilitlenme etkisini ortadan kaldırarak, tehlikeyi önleyebilirsiniz. Alınacak diğer bir tedbir ise, Adanacar.com olarak sunmuş olduğumuz Adana araba kiralama hizmetlerinde siz değerli konuklarımızın yağmurlu veya karlı havalarda güvenli seyahatlarini sağlamak üzere, kış aylarında kullanabileceğiniz derin diş derinliğine sahip kış lastikleri ile kaliteli, konforlu ve güvenli bir biçimde kaygan zeminler üzerinde de seyahatinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Kiralık Araçla Kaygan Zeminde Fren

Bazı hava koşulları sebebiyle, kiralık araç sürücüsünün yola olan konsantrasyonu olumsuz şekilde etkilenebilmektedir. En kötü yol durumu, buzlanma olmuş veya kar yağması ve birikmesi nedeniyle  kayganlaşan  yol yüzeyleridir. Bazen seyir halinde olduğunuz yolun tamamı, bazı zamanlarda ise gözle görülemeyen belirli bölgelede yağan kar nedeniyle buzlanma ve  bununla beraber kiraladığınız aracınızda kayma durumu meydana gelebilir. Bunu kesinlikle unutmayın. Günlük araç kullanımında önünüzdeki araba ile aradaki takip mesafesini yağmurlu ve karlı havalarda normalden daha fazla tutmak,  keskin virajlarda ve kavşaklara giriş yaparken aracınızın hızını mümkün olduğunca düşürmek, ayrıca kiralık aracınızda kullandığınız gaz ve fren pedallarına mümkün olan en hassas şekilde basılması gerekir. Pedallara hassas bir biçimde basmaktan kastımız, yumuşak hareketlerle dokunmak anlamına gelmektedir. Kiralık aracınızı sürerken, yola tüm konsantrasyonunuzu verebilseniz dahi,aniden durmanız gerekecek bir durum ile karşı karşıya kalıp kalmayacağınızı asla bilemezsiniz. Eğer yapacak başka hiçbir şey kalmadı ve yolda buz tabakasının üzerinde gitmek zorunda iseniz, kiralık aracınızı en iyi yol tutuşunu güvenli bir biçimde sağlayabildiğiniz alanda kontrol etmeli ve ani duruş ya da panik stop adı verilen fren hareketinden kesinlikle kaçınmalısınız.

Kiralık Aracın Kuru Olmayan Zeminlerde Güvenli Kullanımı

- Islak, buzlanma olan ve kaygan asfalt zeminlerde kiralık araç kullanıyorsanız, mümkün olduğunca tehlikeli ve ani direksiyon manevralarından kaçının. Aracın gaz ve fren pedallarına birdenbire ani basınç uygulamayın.

- Kiraladığınız aracı karlı ve yağmurlu havalarda uzun süreli park durumunda bırakacaksanız, aracı park edeceğiniz alana geri geri giriş yapıp park ediniz. Kiraladığınız aracı park ettiğiniz yerden çıkarırken ileriye doğru yapacağınız bir manevra, park yerinden çıkış yaparken geri geri yapacağınız ani bir manevradan daha kolay ve güvenli olacaktır.

- Kiralık araçla yokuşa tırmanış gerçekleştirirken geriye doğru kaymaya başladığınızı görürseniz, ayağınızı yavaş hareketler ile gaz pedalından geriye çekin ve aracın tekrar zemine tutunma durumu sağlandığında yine yavaş ve yumuşak bir biçimde gaza basın.

- Kiralık aracınız kayarken aracın savrulmasını engellemek için mutlaka araç direksiyonunu kayma olan yönde çevirmeniz gerekmektedir. Yani araç sağa kayıyor ise sağa doğru, sola kayıyorsa sola doğru çevirerek kiralık araçta savrulmayı engelleyebilirsiniz.

Kiralık Araçla Fren Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

- Kiraladığınız araç ile normal şartlarda araç kullanırken, gerekli olmayan durumlarda tekerleklerin kızaklamasına neden olacak şekilde ani fren manevralarından kaçının. Ve unutmayınız ki; ani fren durumunda kızaklayan araç lastiklerine yön verilemez.

Adana oto kiralama filomuzda yer alan afaçların tamamında ABS sistemi olduğundan, ani fren yapmanız gereken durumlarda fren pedalına tam olarak basın, ayağınıza vuracak tıklama hissi sizi yanıltmasın, aracınızın ABS sistemi devreye girdiğinden kayma durumunun önüne geçildiğinin işaretidir, ayağınızı panikle frenden çekmeyin.

- Yokuşlu yollardan inerken aracınızın hızını sabit tutabilmek için uyguladığınız fren basınıcını aracın hızına göre azaltıp çoğaltın. Mümkün olduğunca frene ani basınç uygulamayın. Yokuş yolun bitiminde güvenli bir biçimde kiralık aracınızı durdurabilmek için iniş halinde iken fren pedalına hafif hareketlerle ve pompalayarak basarak hızınızı azaltabilir ve güvenle durabilirsiniz.

- Durma noktanız ile aracınızın seyir halinde olduğu nokta arasındaki yolda hem buzlanma oluşmuş hem de kuru sürüş alanları varsa, kuru yol üzerinde fren pedalına mutlaka kuvvetlice basmanız gerekmektedir. Böylece buzlanma oluşmuş alanlara daha düşük hızla girerek güvenli bir biçimde durabilir veya yolunuza devam edebilirsiniz. 

Kiralık Aracı Karlı ve Yağışlı Havalarda Sürme Teknikleri

Tüm araç sürücülerin korkulu rüyası haline gelen karlı havalar ve buzlu zeminlerde araç kullanırken yapılması gereken işlemler o kadar da zor değildir. Peki karlı havalarda ve buzlanma oluşmuş zeminlerde kiralık araç ile seyir halindeyken ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Zorlu hava şartlarında kiralık aracın güvenli sürüşü için, ileri sürüş tekniklerinin yanı sıra, kiralık araçta bulundurulması mecburi olan malzemeler de güvenli, konforlu ve kaliteli bir yolculuk için önemli rol oynamaktadır. Bununla beraber karlı, yağmurlu ve buzlanma olan yollarda araç sürecek kişilerin, sürüş stillerini de yol ve hava şartlarına uyumlu bir biçimde değiştirmesi büyük önem taşımaktadır.

Adanacar.com olarak zorlu hava şartları için kış lastikleri, gerektiğinde kullanılmak üzere kar zinciri, ilk yardım çantaları ve diğer gerekli hayati malzemeler Adana rent a car filomuzda tüm araçlarda standart olarak bulunmaktadır. Ayrıca Adana havaalanı transfer hizmetlerimiz kapsamında hizmet sunan şoför kadromuz, zorlu yollarda araç kullanımı için gerekli tüm sertifikalara sahip olduğundan, güvenle ve gönül rahatlığı ile ulaşmak istediğiniz her yere ulaşımınız sağlanır.

Sürüş Teknikleri ve Ekipmanlar  :

Bir trafik kazasından kaçınmanın en etkili yolu kazayı olmadan önce tahmin edebilmektir. Bu nedenle trafikte her zaman önünüzde giden araç ile aranızdaki takip koruma mesafesini normal havalardakinin iki katına çıkarmak faydanıza olacaktır. Manuel vitesli araç kiralam seçeneği kullanan sürücüler debriyaj pedalını daha dikkatli ve hassas kullanmalı, pedalı sert bir biçimde bırakmamalıdırlar. Adana otomatik vites oto kiralama seçeneklerimizi kiralayan sürücüler ise özellikle kötü hava şartlarında yola çıktıklarında hızlanmak istediklerinde gaz pedalının sonuna kadar basınç uygulamamalıdırlar. 

Buzlanma oluşan ve karla kaplanmış zorlu yollarda, özellikle yokuş aşağı inişlerde, motor freninden faydalanılarak, fren pedalı daha az sıklıkla hafifçe basılarak kullanılmalıdır.

Aracınızı park ederken özellikle soğuk havalarda ön cam ile cam silecekleri arasına konacak bir parça karton veya kalın bir kağıt parçası, sileceklerin soğuk gecelerde donup cama yapışmasını önlemede önemli derecede faydalı olacaktır. 

Ön camın sürüş esnasında buğulanması durumunda kiralık aracınızın yan camlarından bir tanesini hafif bir aralık bırakacak şekilde açın, klimanızı ceya kaloriferinizi en sıcak duruma getirip, fanını en yüksek devirde kullanarak ön cama yönlendirerek, araç kullanırken cam buğulanmasının önüne geçebilirsiniz.

Araç kiralama seçeneklerimizin bagaj kısımlarında bulabileceğiniz araç çekme halatı, sürüklenmeme için lastik önlerine koyabileceğiniz takozlar yolda kalmamanız için önemli ölçüde faydalı olabilirken, ayrıca ihtiyacınız durumunda 7/24 ücretsiz yol yardım hizmetlerimizden de faydalanabilirsiniz. 7/24 acil yol yardım hizmetimiz bünyemizde sunduğumuz tüm, oto kiralama, havalimanı transferleri ve Adana vip araç kiralama hizmetlerimiz için geçerli olup, özellikle vip araç kiralama hizmetlerimizde bulunan bölgeye anında yedek olarak muhafaza ettiğimiz araçlar şoförleri ile beraber yollanarak, program bütünlüğü korunmaktadır.

Kötü havalarda en etkili araç sürüş tekniklerinden birisi de patinaj ve kayma riskini minimize etmek için önden giden aracın izi üzerinden kiralık aracınızla gitmeniz olacaktır.

Kar küreği, çok soğuk günlerde camlarda oluşabilecek buzlanmanın önüne geçmek için buz kazıyıcısı ve buğulanmayı önleyen kimyasal içerik barındıran özel spreyler, özellikle kiralık aracını açık havada park etmek durumunda kalanlar için önemli ekipmanlar olarak ön plana çıkmaktadır. Bu ekipmanlar, firmamız tarafından sağlanmamaktadır.

Araç Kayarken Bunlara Dikkat Edin

Kiralık aracınızı sürerken bir kayma durumu ile karşı karşıya gelme hali sözkonusu olursa ani panik frenlerinden elinizden geldiğince kaçının. Unutmayınız ki araç kullanırken size sorun yaşatan ne ise o sorundan sizi çıkaracak çözümde bazen o olabilmektedir. Örneğin gaza fazla yüklendiyseniz ayağınızı hafifçe gaz pedalından çekerek yavaşlayın. Frene çok yüklendiyseniz, fren pedalına uyguladığınız basıncı azaltabilirsiniz. Direksiyonu set bir biçimde çeviriyor iseniz, daha yumuşak hareketlerle direksiyonu kullanın. Debriyajdan ayağınızı birden çektiyseniz, yine hafifçe debriyaja tekrar basabilirsiniz.

Kiralık Araç Kullanımında Hava Yastıklarına Dikkat

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile kiraya verilen araçlarda son derece faydalı ve hayat kurtarıcı özelliğe sahip olan airbag adıyla bilinen hava yastıkları bazen çok tehlikeli olabilmektedir. Boyu 165 cm'den kısa olan yolcular ile çocuklar tarafından bakıldığında büyük tehlikeler oluşturan hava yastıklı araçların ön koltuklarında 165 cm'den daha kısa boy uzunluğuna sahip olanların ve çocukların oturtulmaması olası tehlikelerin ve yaralanmaların önüne geçebilmektedir.

Sisli Havalarda Kiralık Araç İle Seyahat

Bilindiği üzere sis yapısal olarak bakıldığında çok küçük su parçacıklarından oluşmaktadır. Bu nedenle sisli havalarda araç kullanırken sadece görüş netliğinin ve mesafesinin azalması değil aynı zamanda yolun kayganlaşarak daha tehlikeli bir hal alması da beklenerek mevcut duruma uygun bir biçimde kiralık aracınızın hızı düşürülmelidir. Buna ek olarak sisin oluşturduğu kalın tabaka nedeniyle diğer araçların seslerini duymamız ve algılamamız da engellenir. Görüş netliği ile mesafesinin azaldığı ve diğer gelen geçen araçların seslerini duymanın hayati önem kazandığı sisli yol halinde, sürücü tarafındaki pencerenin bir miktar açılarak diğer araç seslerinin daha iyi duyulabilmesi bazen hayat kurtarıcı olabilmektedir.

Yağmurla Havalarda Yola Düşen İlk Damlalara Dikkat Edin

Yağmurlu yağmaya başladığında özellikle  yola düşen ilk yağmur damlalarına çok dikkat edilmelidir. Yağmur damlalarının yola ilk düşmeye başladığı o anlar, aslında aracınızla seyahat ederken yağmurlu havalarda yaşayabileceğiniz en tehlikeli anlardır. Yağmurun başlamasıyla düşen ilk damlalar, yold hali hazırda bulunması normal olan toz ve yağ parçacıkları ile karışıp, yolu daha kaygan bir hale getirebileceğinden, ani fren, ani hızlanma veya ani direksiyon çevirme benzeri hareketlerden özellikle kaçınılmalı ve yolda daha düşük hızlar ile seyir haline geçilmelidir.

Öndeki Araçla Mesafenizi Koruyunuz

Yolda giderken kiralık aracınız ile uymanız gereken takip mesafesi kuralı hızınızın yarısı oranında olmalıdır. Örneğin 100 km hız ile gidiyor iseniz, korumanız gereken takip mesafesi 50 metre ve üzerinde olmalıdır.
Uygulayabileceğiniz takip mesafesini kolayca tespit edebilmek için, önünüzde giden aracın sizden önce geçtiği bir noktayı baz alıp, seksensekiz , seksendokuz diyerek sayın. Böylece önünüzdeki araçla gerekli takip mesafesini pratik olarak ölçüp koruyabilirsiniz.

Kiralık Araçla Kaza Sonrası Ne Yapılmalıdır ?

Kaza yaptığınızda otomobilden çıkmadan önce kendi durumunuzdan emin olun. Kiralık aracınızın önünde değil, arka kısmında, geçen diğer araçların sizi net bir biçimde görebileceği bir yerde durunuz. Eğer kiralık aracınızın flaşörleri hala çalışıyor ise flaşörlerin yanık kalması sağlanarak yanınızdan geçen diğer araçların durumu daha hızlı bir şekilde fark etmeleri sağlanmalıdır. Bir kaza durumunda mobil telefonunuza ulaşabiliyorsanız, müşteri hizmetleri destek hattımız ile mutlaka iletişime geçerek yardım isteyiniz.

Trafik kazalarında çok dikkat edilmesi hayati önem taşıyan konulardan bir diğeri de aracı yerinden oynatmamak olacaktır. Eğer kiralık araç yerinden hareket ettirilirse, gelecek olan trafik polisi araç terk tutanağı tutmak zorunda kalacağından, kazaya neden olan kusurlu kişinin tespit edilme imkanının kalmadığına dair tutanak hazırlayacaktır. Aracın yerinden oynatılması ile kazada kusur tespiti yapılamadığı taktirde, sigorta şirketi bu kaza ile ilgili hangi tarafın kusurlu olduğunu bilemeyeceği için değerlendirme yapmayacaktır.

Trafik Kazası Sonrası Gerekli Evraklar

Olası trafik kazalarından sonra sigorta ve kasko kullanımı için mutlaka temin edilmesi gereken dökümanlar şunlardır ; Trafik polisi veya jandarma trafik tarafından hazırlanacak kaza zaptı, alkol raporu, karşı aracın ruhsat ve poliçe fotokopisi beraberinde karşı taraf sürücünün ehliyet fotokopisi.