HGS Bakiye Öğrenme
  • Yayınlanma Tarihi: 04 Tem 2022

HGS Bakiye Öğrenme

HGS bakiye öğrenme PTT HGS bakiye sorgulama nasıl yapılır? Adana oto kiralama firması olarak tüm kiralık araçlarımızda hgs etiketi olup günlük ve saatlik sorgulamalar ile otoban ve ücretli geçiş sistemlerindeki ücretlendirmeleri anlık olarak takip ediyoruz. HGS (Hızlı Geçiş Sistemi), otoban ve köprü geçişlerde durmaya gerek olmadan geçiş yapmanızı sağlayan kolay bir sistemdir. Araç plaka tanıma niteliği yardımıyla, bütün geçişlerde ki ücretler Hızlı Geçiş Sistemi aboneliğinizin bakiyesinden tahsil edilir. Bu konu ile en fazla merak uyandıran hususlardan biri de Hızlı Geçiş Sistemi bakiyelerinin yeterli olup olmadığı mevzusudur. PTT HGS sorgulama yaparak tüm ücretli ve otoban geçişleriniz anlık olarak görebilirsiniz. HGS bakiye sorgulama PTT sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Ayrıca PTT HGS sisteminden HGS bakiyesi yükleyebilir yeni HGS başvurusu yapabilir veya HGS iptali sağlayabilirsiniz. HGS bakiye öğrenmek için tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları uygulamaktır. Plakadan HGS bakiye sorgulama yapmak için PTT nin kurumsal HGS müşteri panelinden giriş yaparak aracınıza ait HGS bakiye sorgulaması yapabilirsiniz.

Hızlı Geçiş Sistemi bakiyenizin yeterli olup olmadığını internet üstünden çok kolay ve kısa bir işlemle birkaç dakika içerisinde para ödemeden öğrenebilirsiniz. Hızlı Geçiş Sistemi HGS bakiye öğrenme ve  sorgulama işlemleri PTT’nin Hızlı Geçiş Sistemi için yarattığı özel sayfasından müşteri bölümüne giriş yaparak gerçekleştirilir.   

Hızlı Geçiş Sistemi Bakiye Sorgulama Adımları ve Teknikleri  

Bakiye sorgulama için gerekli adımlar şu şekilde yapılır;   

hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine girilir. 

Müşteri hizmetleri giriş bölümünden elektronik posta ve şifreniz ile giriş yapın ya da e-devlet şifreniz ile girişinizi gerçekleştirin. 

Müşteri hizmetleri sayfasından kullanıcı bilgilerinizi kullanarak giriş yaptıktan sonra Hızlı Geçiş Sistemi sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.   

E-Devlet Üzerinden HGS Bakiye öğrenme Ne Şekilde Yapılır?  

HGS bakiye öğrenme işlemi için ayrıyeten e-devlet (turkiye.gov.tr) adresi üstünden de sorgulama gerçekleştirebilirsiniz. HGS bakiye öğrenme yapabilmek için PTT'nin Hızlı Geçiş Sistemi sistemine girerek de gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu prosedürü yapabilmeniz için PTT’nin sisteminde üyeliğinizin bulunması gerekir. Üyelik işlerinizi problemsiz bir şekilde gerçekleştirdikten sonra istemiş olduğunuz vakit sisteme giriş yaparak Hızlı Geçiş Sistemi bakiyenizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.  

Telefonla Hızlı Geçiş Sistemi Bakiye Sorgulama Yapılıyor Mu?  

Hızlı Geçiş Sistemi bakiyenizi telefon vasıtasıyla öğrenmek dilerseniz ilk önce Hızlı Geçiş Sistemi Çağrı Merkezini aramanız gerekir. 0 850 460 60 60 nolu telefonu arayıp bakiye haliniz ile ilgili bütün bilgileri öğrenebilirsiniz.  

Hızlı Geçiş Sistemi Bakiye Yükleme Ne Şekilde Yapılır?  

Araç sahiplerinin Hızlı Geçiş Sistemi kartlarında kesinlikle bakiye bulundurmaları gerekir. Ters bir halde kartlarında bakiye olmayan sürücülere gişe geçişlerinde ihlal geçiş sebebiyle cezai prosedür uygulanır. Bu durumu banka kartınız veya PTT üzerinden bakiye yüklemesi yaparak düzenleyebilirsiniz. HGS bakiye öğrenme işlemlerini yaparak ne kadar bir yükleme yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

HGS bakiye sorgulama ve bakiye öğrenme nasıl yapılır? Adana havaalanı oto kiralama şirketi Adana Car olarak tüm araçlarımızda HGS sistemi vardır. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte köprü ve otoyollarda araçların beklemeden geçiş yapabilmesi için Hgs sistemi kullanılıyor. Oldukça pratik bir şekilde kullanılan bu sistem ile otoyol sonrasında plakaya entegre olan Hgs sisteminden bakiye düşümü gerçekleşiyor. Adana oto kiralama firması Adana Car olarak HGS'li araç kiralama yapmak isteyen herkesi araç filomuzu görmeye bekliyoruz.

Otoyol ya da köprü geçişi sırasında geçiş bedeli ekranda yansıyor ancak içinde var olan bakiyenin öğrenilmesi farklı yöntemlerle yapılabiliyor.

Hgs Bakiye Sorgulama İşlemi

Hgs bakiye sorgulama işlemleri üç farklı yöntemle yapılabilir. Ptt sitesi üzerinden kayıtlı olan e posta ve şifreyle öğrenmek bunun ilkidir. Ayrıca, e devlet üzerinden ve telefonla mesaj atılarak da sorgulama işlemi yapılabilir.

Tüm sorgulama işlemleri ücretsiz ve çok kolay bir şekilde yapılabiliyor. Bu anlamda, e devlet üzerinden yapılacak sorgulama işlemlerinde TC kimlik numarası ve şifre girilmesi yeterlidir. Herhangi bir şifre alınmamış ise PTT şubelerinden başvurularak şifre alınması mümkündür. Tek kullanımlık olan bu şifrenin ise ilk girişten sonra değiştirilmesi gerekir.

Telefonla bakiye sorgulama işlemi için ise, Hgs çağrı merkezi üzerinden yapılabilir. Bunun için plaka bilgisi ve kimlik bilgisi gibi verilerin aktarımı yeterlidir. Çok kısa bir zaman içinde bakiye tutarını öğrenmek mümkündür.

HGS Ücretlendirme Sistemi Hakkında

HGS sisteminde, araçların türlerine göre farklı fiyatların uygulanması söz konusudur. Her yıl yenilen fiyatlar doğrudan araç türüne göre yansıtılır. Bununla birlikte, köprü ve otoyola göre de fiyatların farklılık göstermesi söz konusudur.

HGS sistemleri hem kamera hem de özel manyetik alanla bakiye düşümü yapar. Dolayısıyla araba HGS sistemine kayıtlı iken kamyon ya da benzeri bir araç geçiş yaparsa tespit edilir. Bu durumda HGS bakiyesi dışında cezai yaptırım ve ehliyete el konma gibi farklı yaptırımların uygulanması söz konusudur.

Bu tip bir durumla karşılaşılmaması için sadece plakaya kayıtlı olan HGS sistemiyle uyumlu araçların geçmesi önem arz eder. Bakiye sorgulama işlemleri de yine o plakaya entegre edilen HGS sistemleri üzerinden yapılır. Farklı bir araç geçişinde ya da bakiye yetmeyen geçişler yapıldığında da yine sistem aracılığıyla takip etmek mümkündür.

0 Yorum

YORUM YAP